

Mátyásfalvi Kristóf
- febr. 14.
- 1 perc


Mátyásfalvi Kristóf
- jan. 23.
- 3 perc


Horváth Máté
- jan. 16.
- 2 perc
Bizalmi vagyonkezelés olyan jogi szerződés melyben a vagyonrendelő a vagyonkezelőre ruházza át a kezelt vagyont, egy harmadik fél, a kedvezményezett javára. A bizalmi vagyonkezelés sok szituációban előnyös lehet, például egy vállalkozás generációváltása esetén, amikor a cég stabilitását bizalmi vagyonkezelés által biztosítják az ügyvezető-tulajdonos kiesése esetére. De jelentős adóelőnyökkel is járhat amit egy időben elvégzett adótervezéssel el lehet érni.
A bizalmi vagyonkezelés egy szerződéses viszont hoz létre a vagyonrendelő (eredeti tulajdonos) és a bizalmi vagyonkezelő között. A vagyonkezelőre azzal a céllal ruházódik át a vagyon, hogy azt a szerződésben definiált módon kezelje, adminisztrálja, gyakorolja a tulajdonosi jogokat illetve a vagyonrendelő által megadott kedvezményezettnek a meghatározott feltételek teljesülésekor a vagyont átadja.
A bizalmi vagyonkezelésnek három szereplője van, akik lehetnek jogi vagy természetes személyek is:
A vagyonrendelő, aki a bizalmi vagyonkezelésre adott vagyonelem tulajdonjogával rendelkezik.
A vagyonkezelő, aki a vagyonrendelő által meghatározott természetes vagy jogi személy.
A kedvezményezett, aki a vagyonrendelő által meghatározott időben és feltételek teljesülésekor részesül a vagyonból.
Gyakorlata a 2014-es új Polgári Törvénykönyvvel lépett életben és az angolszász jogrendszerben alkalmazott úgynevezett trust-ok mintájára lett kialakítva. Magyarországon a bizalmi vagyonkezelőket a Magyar Nemzeti Bank felügyeli és szabályozza.
A bizalmi vagyonkezelés generációváltás vagy cégutódlás előtt álló cégeknek is hasznos konstrukció lehet, amely biztosítja a cégátadás során, illetve a cégvezető esetleges kiesése után is a családi vállalkozás működésének folytonosságát.
Olvasson további témákról itt: